Flebologia

Limfologia

KTP

Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa (Przeciwobrzękowa) KTP (ang.: Complex Decongestive Physiotherapy - CDP) to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. To zestaw nieinwazyjnych technik fizjoterapeutycznych oraz codziennych nawyków, które doprowadzają do niezwykłej redukcji obrzęków i utrzymania efektów terapii

Mimo, że minęło wiele lat od wprowadzenie tej metody żadne inne techniki nie dają takich efektów. Jednocześnie brak jest ryzyka działań ubocznych. To ważne, bo wielu pacjentów rozczarowuje propozycja tak prostych działań, wydaje się nieprzystających do medycyny XXI wieku.

KTP składa się z 2 faz:

 1. fazy: redukcji obrzęku,
 2. fazy: stabilizacji obrzęków i dalszej mobilizacji.

Każda z faz to stosowanie 4 elementów:

 • ochrona skóry
 • manualny drenaż limfatyczny
 • kompresjoterapia (w pierwszej fazie za pomocą bandaży, podkładów i materiałów wyścielających, natomiast w drugiej – za pomocą produkowanej najczęściej na miarę odzieży uciskowej) 
 • rehabilitacja ruchem.
 1. faza trwa około 4 tygodni, jeśli pacjent rozpoczyna leczenie, gdy obrzęk nie jest bardzo zaawansowany, najlepiej 1 stopnia, czyli, gdy obrzęk jest miękki, powstaje dołek po uciśnięciu, a opuchlizna znika sama po uniesieniu kończyny, np. po wypoczynku nocnym. Może trwać dłużej, jeśli obrzęk jest bardziej zaawansowany.
 2. faza, z uwagi na przewlekłość schorzenia, trwa do końca życia. Jej zadaniem jest utrzymanie, a nawet polepszenie efektów terapii 1. Fazy.

Leczenie jest ambulatoryjne, nie wymaga pobytu w klinice.

W 1. fazie konieczne jest codzienne przebandażowywanie kończyny, z uwagi na redukcję obrzęku i w związku z  tym niedopasowanie naciągu materiałów do aktualnych rozmiarów. Dobrze jest poprzedzić to manualnym drenażem limfatycznym, który najlepiej by był przeprowadzany codziennie, szczególnie przy zaawansowanych stadiach obrzęku. Codzienne ochrona skóry i terapia ruchem powinna stać się nawykiem.

W 2. fazie bardzo ważne jest prawidłowe dobranie odzieży uciskowej i wymienianie jej na nowe komplety bezwzględnie, gdy upływa termin gwarancji producenta dotyczący utrzymywania prawidłowo ucisku. Spotkania z fizjoterapeutą w celu wykonania manualnego drenażu limfatycznego nie wymagają takiej intensywności.

Obie fazy przenikają wzajemnie, co oznacza, że jeśli tylko pacjent zauważy pogarszanie stanu skóry czy narastanie obrzęku zaleca się powrót do 1. fazy i zintensyfikowanie działań terapeutycznych.

Z uwagi na niewygodę  związaną z bandażowaniem wielowarstwowym, 1. faza w niektórych krajach odbywa się podczas pobytu pacjenta w klinkach limfologicznych. Ale nie ma przeciwwskazań do stosowania jej w trybie ambulatoryjnym.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa