Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

KTP

Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa (Przeciwobrzękowa) KTP (ang.: Complex Decongestive Physiotherapy - CDP) to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. To zestaw nieinwazyjnych technik fizjoterapeutycznych oraz codziennych nawyków, które doprowadzają do niezwykłej redukcji obrzęków i utrzymania efektów terapii

Mimo, że minęło wiele lat od wprowadzenie tej metody żadne inne techniki nie dają takich efektów. Jednocześnie brak jest ryzyka działań ubocznych. To ważne, bo wielu pacjentów rozczarowuje propozycja tak prostych działań, wydaje się nieprzystających do medycyny XXI wieku.

KTP składa się z 2 faz:

 1. fazy: redukcji obrzęku,
 2. fazy: stabilizacji obrzęków i dalszej mobilizacji.

Każda z faz to stosowanie 4 elementów:

 • ochrona skóry
 • manualny drenaż limfatyczny
 • kompresjoterapia (w pierwszej fazie za pomocą bandaży, podkładów i materiałów wyścielających, natomiast w drugiej – za pomocą produkowanej najczęściej na miarę odzieży uciskowej) 
 • rehabilitacja ruchem.
 1. faza trwa około 4 tygodni, jeśli pacjent rozpoczyna leczenie, gdy obrzęk nie jest bardzo zaawansowany, najlepiej 1 stopnia, czyli, gdy obrzęk jest miękki, powstaje dołek po uciśnięciu, a opuchlizna znika sama po uniesieniu kończyny, np. po wypoczynku nocnym. Może trwać dłużej, jeśli obrzęk jest bardziej zaawansowany.
 2. faza, z uwagi na przewlekłość schorzenia, trwa do końca życia. Jej zadaniem jest utrzymanie, a nawet polepszenie efektów terapii 1. Fazy.

Leczenie jest ambulatoryjne, nie wymaga pobytu w klinice.

W 1. fazie konieczne jest codzienne przebandażowywanie kończyny, z uwagi na redukcję obrzęku i w związku z  tym niedopasowanie naciągu materiałów do aktualnych rozmiarów. Dobrze jest poprzedzić to manualnym drenażem limfatycznym, który najlepiej by był przeprowadzany codziennie, szczególnie przy zaawansowanych stadiach obrzęku. Codzienne ochrona skóry i terapia ruchem powinna stać się nawykiem.

W 2. fazie bardzo ważne jest prawidłowe dobranie odzieży uciskowej i wymienianie jej na nowe komplety bezwzględnie, gdy upływa termin gwarancji producenta dotyczący utrzymywania prawidłowo ucisku. Spotkania z fizjoterapeutą w celu wykonania manualnego drenażu limfatycznego nie wymagają takiej intensywności.

Obie fazy przenikają wzajemnie, co oznacza, że jeśli tylko pacjent zauważy pogarszanie stanu skóry czy narastanie obrzęku zaleca się powrót do 1. fazy i zintensyfikowanie działań terapeutycznych.

Z uwagi na niewygodę  związaną z bandażowaniem wielowarstwowym, 1. faza w niektórych krajach odbywa się podczas pobytu pacjenta w klinkach limfologicznych. Ale nie ma przeciwwskazań do stosowania jej w trybie ambulatoryjnym.

Filmy

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa