Flebologia

Limfologia

Róża

Róża (cellulitis) to choroba skóry i tkanki podskórnej. Na zachorowanie szczególnie narażeni są pacjenci z obrzękiem limfatycznym. Jeśli już raz się pojawi ma tendencję do nawrotów. Znacznie pogarsza odpływ chłonki, który u pacjentów z obrzękiem i tak jest niedostateczny. Z tych powodów warto nauczyć się rozpoznawać objawy mogące wskazywać na różę.

Róża to zapalenie tkanki łącznej wywołane przez popularne bakterie, paciorkowce, dokładnie takie, które wywołują anginę, zapalenie ucha, czy liszajec.

Około15% ludzi ma te bakterie, także na skórze. W przypadku róży u pacjentów z obrzękiem limfatycznym zakażenie następuje najczęściej w wyniku urazu mechanicznego, czyli po zranieniu, ukąszeniu przez owady, po poparzeniu, a także w wyniku pękania wysuszonej skóry na obrzękniętej kończynie. Stosowana kompresjoterapia także może nadwyrężyć skórę i spowodować jej otarcia, czy przerwanie ciągłości. Bakterie przedostają się wtedy łatwo przez skórę i zapoczątkowują zapalenie tkanki łącznej.

Róża pojawia się nagle, najczęściej z bardzo wysoką temperaturą. Nierzadko pojawiają się dreszcze, bóle głowy, zmęczenie oraz złe samopoczucie. Okoliczne węzły chłonne są powiększone. Skóra jest mocno zaczerwieniona, wręcz purpurowa, błyszcząca, napięta i boląca, a nawet piekąca, a okolica obrzęknięta. Kształt zmiany zapalnej jest nieregularny, zawsze wyraźnie odgraniczony od reszty skóry.

Do rozpoznania choroby nie są wymagane żadne badania dodatkowe. O rozpoznaniu choroby decyduje charakterystyczny, opisany powyżej, obraz choroby. W wyjątkowych sytuacjach, najczęściej niepowodzeń w leczeniu, zlecane są dodatkowe badania.

Niestety choroba często nawraca, ponieważ nie pozostawia uodpornienia. Powikłaniem róży jest nierzadko zapalenie naczyń limfatycznych i żylnych. Doprowadza to zwykle do pogorszenia obrzęku limfatycznego i większej podatności na ponowne zakażenie.

Dlatego tak ważne jest szybkie leczenie, aby uniknąć dalszego uszkodzenia układu limfatycznego zajętej okolicy, co z kolei może predysponować do powtarzających się zachorowań.

W profilaktyce zachorwań niezwykle ważna jest ochrona skóry, element Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej. Należy więc pamiętać, że ochrona skóry to jeden z ważniejszych elementów leczenia obrzęków, właśnie z uwagi na ryzyko wystąpienia tej choroby, która pogarsza stan obrzęku.

Uwaga: W obrzęku limfatycznym, przypadki zapalenia tkanek mogą różnić się znacznie od klasycznie przebiegającej róży. Nie tylko bakterie z grupy paciorkowców mogą wywoływać san zapalny. Co więcej, leczenie cellulitis w obrzęku limfatycznym może znacznie się różnić od leczenia typowego zapalenia tkanki łącznej.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa