Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

Róża

Róża (cellulitis) to choroba skóry i tkanki podskórnej. Na zachorowanie szczególnie narażeni są pacjenci z obrzękiem limfatycznym. Jeśli już raz się pojawi ma tendencję do nawrotów. Znacznie pogarsza odpływ chłonki, który u pacjentów z obrzękiem i tak jest niedostateczny. Z tych powodów warto nauczyć się rozpoznawać objawy mogące wskazywać na różę.

Róża to zapalenie tkanki łącznej wywołane przez popularne bakterie, paciorkowce, dokładnie takie, które wywołują anginę, zapalenie ucha, czy liszajec.

Około15% ludzi ma te bakterie, także na skórze. W przypadku róży u pacjentów z obrzękiem limfatycznym zakażenie następuje najczęściej w wyniku urazu mechanicznego, czyli po zranieniu, ukąszeniu przez owady, po poparzeniu, a także w wyniku pękania wysuszonej skóry na obrzękniętej kończynie. Stosowana kompresjoterapia także może nadwyrężyć skórę i spowodować jej otarcia, czy przerwanie ciągłości. Bakterie przedostają się wtedy łatwo przez skórę i zapoczątkowują zapalenie tkanki łącznej.

Róża pojawia się nagle, najczęściej z bardzo wysoką temperaturą. Nierzadko pojawiają się dreszcze, bóle głowy, zmęczenie oraz złe samopoczucie. Okoliczne węzły chłonne są powiększone. Skóra jest mocno zaczerwieniona, wręcz purpurowa, błyszcząca, napięta i boląca, a nawet piekąca, a okolica obrzęknięta. Kształt zmiany zapalnej jest nieregularny, zawsze wyraźnie odgraniczony od reszty skóry.

Do rozpoznania choroby nie są wymagane żadne badania dodatkowe. O rozpoznaniu choroby decyduje charakterystyczny, opisany powyżej, obraz choroby. W wyjątkowych sytuacjach, najczęściej niepowodzeń w leczeniu, zlecane są dodatkowe badania.

Niestety choroba często nawraca, ponieważ nie pozostawia uodpornienia. Powikłaniem róży jest nierzadko zapalenie naczyń limfatycznych i żylnych. Doprowadza to zwykle do pogorszenia obrzęku limfatycznego i większej podatności na ponowne zakażenie.

Dlatego tak ważne jest szybkie leczenie, aby uniknąć dalszego uszkodzenia układu limfatycznego zajętej okolicy, co z kolei może predysponować do powtarzających się zachorowań.

W profilaktyce zachorwań niezwykle ważna jest ochrona skóry, element Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej. Należy więc pamiętać, że ochrona skóry to jeden z ważniejszych elementów leczenia obrzęków, właśnie z uwagi na ryzyko wystąpienia tej choroby, która pogarsza stan obrzęku.

Uwaga: W obrzęku limfatycznym, przypadki zapalenia tkanek mogą różnić się znacznie od klasycznie przebiegającej róży. Nie tylko bakterie z grupy paciorkowców mogą wywoływać san zapalny. Co więcej, leczenie cellulitis w obrzęku limfatycznym może znacznie się różnić od leczenia typowego zapalenia tkanki łącznej.

Filmy

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa