Flebologia

Owrzodzenia

Ochrona medyczna skóry

Ogromna rola medycznej ochrony skóry w gojeniu ran nadal jest powszechnie niedoceniana. Ochrona medyczna skóry ma nie tylko pozytywny wpływ na proces gojenia we wszystkich fazach leczenia rany, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom skóry, a ponadto wpływa na ogólne dobre samopoczucie pacjenta.

Jaka jest podstawowa funkcja skóry?

Poprzez utrzymywanie bariery między wnętrzem ciała a środowiskiem zewnętrznym skóra zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak również zapobiega niekontrolowanej, transnaskórkowej utracie wody.

W leczeniu ran przewlekłych zagrożenia dla kondycji skóry są dużo większe niż u zdrowych ludzi, dlatego pielęgnacja jej staje się niezwykle ważna. Dodatkowo skóra pacjentów w podeszłym wieku jest bardziej delikatna i bardziej wrażliwa na infekcje, choroby oraz uszkodzenia.

Medyczna ochrona skóry ma ogromne znaczenie w leczeniu owrzodzeń. Okolice skóry wokół rany narażone są na ryzyko maceracji spowodowane wysiękiem z rany i innych płynów ustrojowych. Prowadzi to do powiększania się rany. Leczeniu ran musi towarzyszyć wspieranie funkcji ochronnych skóry i zapobieganie maceracji (np. poprzez stosowanie Cutimed PROTECT w aerozolu lub w formie piany).

Kompresjoterapia stosowana w leczeniu owrzodzeń podudzi naraża skórę na tarcia i nacisk, co powoduje najczęściej podrażnienie i suchość skóry. Należy stosować specjalne opaski w formie tuby  oraz podkłady amortyzujące ucisk. Ale też regularna, intensywna pielęgnacja skóry kończyn dolnych zapobiega podrażnieniom. Doskonale spełniają tę rolę produkty piankowe zawierających mocznik (np. Cutimed ACUTE).

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa