Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Ochrona medyczna skóry

Ogromna rola medycznej ochrony skóry w gojeniu ran nadal jest powszechnie niedoceniana. Ochrona medyczna skóry ma nie tylko pozytywny wpływ na proces gojenia we wszystkich fazach leczenia rany, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom skóry, a ponadto wpływa na ogólne dobre samopoczucie pacjenta.

Jaka jest podstawowa funkcja skóry?

Poprzez utrzymywanie bariery między wnętrzem ciała a środowiskiem zewnętrznym skóra zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak również zapobiega niekontrolowanej, transnaskórkowej utracie wody.

W leczeniu ran przewlekłych zagrożenia dla kondycji skóry są dużo większe niż u zdrowych ludzi, dlatego pielęgnacja jej staje się niezwykle ważna. Dodatkowo skóra pacjentów w podeszłym wieku jest bardziej delikatna i bardziej wrażliwa na infekcje, choroby oraz uszkodzenia.

Medyczna ochrona skóry ma ogromne znaczenie w leczeniu owrzodzeń. Okolice skóry wokół rany narażone są na ryzyko maceracji spowodowane wysiękiem z rany i innych płynów ustrojowych. Prowadzi to do powiększania się rany. Leczeniu ran musi towarzyszyć wspieranie funkcji ochronnych skóry i zapobieganie maceracji (np. poprzez stosowanie Cutimed PROTECT w aerozolu lub w formie piany).

Kompresjoterapia stosowana w leczeniu owrzodzeń podudzi naraża skórę na tarcia i nacisk, co powoduje najczęściej podrażnienie i suchość skóry. Należy stosować specjalne opaski w formie tuby  oraz podkłady amortyzujące ucisk. Ale też regularna, intensywna pielęgnacja skóry kończyn dolnych zapobiega podrażnieniom. Doskonale spełniają tę rolę produkty piankowe zawierających mocznik (np. Cutimed ACUTE).

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa