Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Ochrona medyczna skóry

Ogromna rola medycznej ochrony skóry w gojeniu ran nadal jest powszechnie niedoceniana. Ochrona medyczna skóry ma nie tylko pozytywny wpływ na proces gojenia we wszystkich fazach leczenia rany, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom skóry, a ponadto wpływa na ogólne dobre samopoczucie pacjenta.

Jaka jest podstawowa funkcja skóry?

Poprzez utrzymywanie bariery między wnętrzem ciała a środowiskiem zewnętrznym skóra zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak również zapobiega niekontrolowanej, transnaskórkowej utracie wody.

W leczeniu ran przewlekłych zagrożenia dla kondycji skóry są dużo większe niż u zdrowych ludzi, dlatego pielęgnacja jej staje się niezwykle ważna. Dodatkowo skóra pacjentów w podeszłym wieku jest bardziej delikatna i bardziej wrażliwa na infekcje, choroby oraz uszkodzenia.

Medyczna ochrona skóry ma ogromne znaczenie w leczeniu owrzodzeń. Okolice skóry wokół rany narażone są na ryzyko maceracji spowodowane wysiękiem z rany i innych płynów ustrojowych. Prowadzi to do powiększania się rany. Leczeniu ran musi towarzyszyć wspieranie funkcji ochronnych skóry i zapobieganie maceracji (np. poprzez stosowanie Cutimed PROTECT w aerozolu lub w formie piany).

Kompresjoterapia stosowana w leczeniu owrzodzeń podudzi naraża skórę na tarcia i nacisk, co powoduje najczęściej podrażnienie i suchość skóry. Należy stosować specjalne opaski w formie tuby  oraz podkłady amortyzujące ucisk. Ale też regularna, intensywna pielęgnacja skóry kończyn dolnych zapobiega podrażnieniom. Doskonale spełniają tę rolę produkty piankowe zawierających mocznik (np. Cutimed ACUTE).

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa