Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Kompresjoterapia w leczeniu owrzodzeń

Kompresjoterapia to złoty standard leczenie owrzodzeń żylnych. Naszym zdaniem to jedna z trudniejszych technik leczenia we flebologii. Wymaga znajomości wielu materiałów, technik aplikacji i dogłębnej diagnostyki pacjenta. Od 1998 roku stale podnosimy swoje kwalifikacje w tej dziedzinie.

W 2004 roku powołaliśmy zespół tylko w tym specjalizujący się. Codziennie od 9.00 do 19.00 funkcjonuje infolinia 801 0 111 70, gdzie możecie Państwo uzyskać pomoc w zakresie stosowania kompresjoterapii. Utrzymujemy ogromny magazyn wyrobów do kompresjoetrapii: od bandaży, specjalnych podkładów, gotowych wyrobów pończoszniczych po produkty do pielęgnacji skóry podczas stosowania tej formy terapii. Wiele tu zawdzięczamy współpracy z BSN-medical - lidera wśród producentów materiałów do kompresjoterapii.

Na początku leczenia owrzodzeń podudzi, gdy najczęściej jest duży obrzęk, konieczne jest stosowanie specjalistycznych bandaży. Razem ze specjalnymi podkładami kładzionymi na założony opatrunek, nogi są bandażowane, by doprowadzić do zniesienia obrzęku. Preferujemy bandaże o małej rozciągliwości (short stretch), np. Comprilan®. Dają one bardzo wysokie ciśnienia podczas chodzenia, które spada prawie do zera, gdy pacjent leży. Pozwala to na rzadką zmianę opatrunków, idealnej sytuacji w leczeniu owrzodzeń żylnych. Bandaże te są trudne w aplikacji i wymagają pomocy wyszkolonego personelu. Źle założone będą się zsuwać. Wymagają też przebandażowania, szczególnie na początku leczenia, gdy noga jest obrzęknięta i jej obwód się mniejsza po ich zastosowaniu. Można je prać i wielokrotnie wykorzystywać.

Innym rozwiązaniem są jednorazowe zestawy do bandażowania 4 – lub 3 – warstwowego, np. Comprifore®. Są łatwiejsze w nakładaniu, bo warstwy są bardziej rozciągliwe, a ostatnia jest adhezyjna, tzn. klei się do poprzednich warstw. Ciśnienia są bardziej stabilne, bandaże mniej się zsuwają. Ich wadą jest to, że nie mogą być powtórnie wykorzystane, bo zdejmując je zostają przecięte. Ale rekomendujemy je do wykorzystania przy ranach zainfekowanych, minimalizujemy rozprzestrzenianie się infekcji.

Inną grupę stanowią żelowe bandaże cynkowe bardzo nisko rozciągliwe (typu Unna boot), np. Gelocast®, czy Gelostretch®. To doskonałe parametry kompresyjne dodatkowo wspomagające gojenie ran poprzez utrzymanie środowiska wilgotnego, likwidację podrażnień skóry i stymulację tworzenia nowych tkanek.  Utrzymują się na nodze stabilnie, ale – z uwagi na bardzo niską rozciągliwość, wymagają wcześniej redukcji obrzęku lub częstszej zmiany. Są jednorazowe, ponieważ ich zdjęcie wymaga przecięcia opatrunku.

Na życzenie pacjentów szkolimy opiekunów w prawidłowym bandażowaniu wielowarstwowym. Jak tylko staje się możliwe proponujemy wyroby kompresyjne zastępujące bandaże.

Zapewniamy pacjentom zaopatrzenie w wyroby kompresyjne JOBST® UlcerCARE. To specjalny system podkolanówek, możliwy także w wersji z zamkiem błyskawicznym. To innowacyjny system terapii 2 w 1, który służy do leczenia owrzodzeń żylnych. JOBST® UlcerCARE składa się z wierzchniej podkolanówki uciskowej oraz drugiej, delikatnej, zakładanej pod spód, służącej do przytrzymania opatrunku oraz ułatwiającej nakładanie zewnętrznej podkolanówki.

Jak wykazano w badaniach naukowych, stosowanie systemu JOBST® UlcerCARE skraca o połowę czas leczenia owrzodzeń podudzi w stosunku do klasycznego leczenia z wykorzystaniem bandaży. Pozwala też obniżyć koszty leczenia, gdyż pacjent może samodzielnie w domu zmienić opatrunki odtwarzając wiernie stopniowalność leczniczego ciśnienia. Bandażowanie jest dużo trudniejszą do opanowania czynnością, a błędy w bandażowaniu mogą skutkować pogorszeniem stanu rany.

W przypadku dużych obrzęków oferujemy podkolanówki z serii JOBST® Elvarex®. To unikalne wyroby płaskodziane, które nie wrzynają się w miejscach, gdzie jest obrzęk. JOBST® Elvarex® to produkt robiony na miarę pobieraną indywidualnie każdemu pacjentowi. Jest nieograniczona liczba modeli, zależnie od wskazań lekarza lub terapeuty. Produkowane są w 4 klasach ucisku.

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa