Flebologia

Owrzodzenia

Elewacja kończyny

Prostą metodą niezwykle wspomagającą powrót krwi żylnej jest unoszenie nóg. Należy unikać stania i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Zawsze, jak tylko jest to możliwe trzeba unosić chorą nogę.

Podczas odpoczynku na fotelu pacjent powinien opierać nogi na taborecie lub innym podwyższeniu. Pacjenci nie przyzwyczajeni nie lubią tej pozycji, ale musi być ona bezwzględnie przestrzegana. Po pewnym czasie staje się to prostym nawykiem. Zalegająca krew żylna, która jest przyczyną tworzenia się owrzodzeń, w takiej pozycji naturalnie spłynie w kierunku serca wykorzystując siłę grawitacji.

Łóżko pacjenta należy unieść 12-15 cm w miejscu, gdzie spoczywają nogi. Należy unieść łóżko, a nie podkładać podwyższenia jedynie pod nogi.

Dziwicie się Państwo, że to takie proste, a leczy? Tak to jedno z ważniejszych wskazań w leczeniu owrzodzeń. Unoszenie nóg, jak tylko jest to możliwe, musi stać się nawykiem.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa