Owrzodzenia
Prostą metodą niezwykle wspomagającą powrót krwi żylnej jest unoszenie nóg. Należy unikać stania i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Zawsze, jak tylko jest to możliwe trzeba unosić chorą nogę.
Podczas odpoczynku na fotelu pacjent powinien opierać nogi na taborecie lub innym podwyższeniu. Pacjenci nie przyzwyczajeni nie lubią tej pozycji, ale musi być ona bezwzględnie przestrzegana. Po pewnym czasie staje się to prostym nawykiem. Zalegająca krew żylna, która jest przyczyną tworzenia się owrzodzeń, w takiej pozycji naturalnie spłynie w kierunku serca wykorzystując siłę grawitacji.
Łóżko pacjenta należy unieść 12-15 cm w miejscu, gdzie spoczywają nogi. Należy unieść łóżko, a nie podkładać podwyższenia jedynie pod nogi.
Dziwicie się Państwo, że to takie proste, a leczy? Tak to jedno z ważniejszych wskazań w leczeniu owrzodzeń. Unoszenie nóg, jak tylko jest to możliwe, musi stać się nawykiem.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.
W 2019 roku ogłoszono nowy paradygmat związany z terapią lipoedemy. W artykule omawiany najważniejsze punkty dotyczące nowego podejścia, obalamy, za autorami, mity dotyczące lipoedemy.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Flebologicznego dr Michał Posmykiewicz zaprezentował wyniki leczenia pacjentów za pomocą najnowszego lasera neoV 1940 z wykorzystaniem światłowodu wielopierścieniowego Infinite Ring.