Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Elewacja kończyny

Prostą metodą niezwykle wspomagającą powrót krwi żylnej jest unoszenie nóg. Należy unikać stania i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Zawsze, jak tylko jest to możliwe trzeba unosić chorą nogę.

Podczas odpoczynku na fotelu pacjent powinien opierać nogi na taborecie lub innym podwyższeniu. Pacjenci nie przyzwyczajeni nie lubią tej pozycji, ale musi być ona bezwzględnie przestrzegana. Po pewnym czasie staje się to prostym nawykiem. Zalegająca krew żylna, która jest przyczyną tworzenia się owrzodzeń, w takiej pozycji naturalnie spłynie w kierunku serca wykorzystując siłę grawitacji.

Łóżko pacjenta należy unieść 12-15 cm w miejscu, gdzie spoczywają nogi. Należy unieść łóżko, a nie podkładać podwyższenia jedynie pod nogi.

Dziwicie się Państwo, że to takie proste, a leczy? Tak to jedno z ważniejszych wskazań w leczeniu owrzodzeń. Unoszenie nóg, jak tylko jest to możliwe, musi stać się nawykiem.

Broszury

 •  
 • Obrzęk limfatyczny a COVID-19

  Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.

  czytaj więcej
 • Obrzęk bez obrzęku – nowe poglądy na temat obrzęku lipidowego (tłuszczowego, lipoedemy)

  W 2019 roku ogłoszono nowy paradygmat związany z terapią lipoedemy. W artykule omawiany najważniejsze punkty dotyczące nowego podejścia, obalamy, za autorami, mity dotyczące lipoedemy.

  czytaj więcej
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa