Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Obrzęk limfatyczny a COVID-19

Covid-19 a obrzęk limfatyczny

Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem?

Nie, sam obrzęk limfatyczny nie zwiększa podatności na zakażenie. Covid-19 to choroba dotycząca układu oddechowego.

Jedyny wyjątek stanowią osoby z rozległymi patologiami naczyń limfatycznych obejmujących klatkę piersiową i płuca. 

Szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym.

Jedynie niektórzy pacjenci z rzadkimi postaciami genetycznie dziedzicznego obrzęku limfatycznego mogą mieć osłabioną odporność. Organizm takich pacjentów może nie dać pełnej odpowiedzi immunologicznej, dlatego nadal trzeba stosować zwiększone środki ostrożności. Te przypadki są jednak bardzo rzadkie.

Szczepionki są zwykle podawane zastrzykiem w ramię.

  • Jeśli w ręce jest uszkodzony układ limfatyczny, taka szczepionka może słabiej zadziałać. Dlatego zaleca się iniekcję w ramię, które jest zdrowe, niedotknięte obrzękiem i bez uszkodzonego układu limfatycznego.
  • Jeśli obie ręce mają osłabiony układ limfatyczny, np. po obustronnej mastektomii, producenci dopuszczają podanie zastrzyku w udo.
  • Jeśli obie ręce i obie nogi są dotknięte obrzękiem limfatycznym: obie dawki szczepionki przeciw COVID-19 należy podawać w kończynę najmniej dotkniętą obrzękiem limfatycznym.

Pacjenci z obrzękiem limfatycznym są uwrażliwieni na powiększanie się węzłów chłonnych, dlatego warto zaznaczyć, że powiększenie węzłów chłonnych po podaniu szczepionki jest znanym efektem wszystkich szczepionek COVID-19, jest normalną reakcją, która szybko mija. 

Pamiętajmy, że obrona przed COVID-19 to między innymi częste i dokładne mycie rąk, odkażanie ich po wejściu do sklepów, przychodni itp. Jeśli obrzęk dotyczy ręki i dłoni oraz nosisz rękawicę lub rękaw uciskowy, może to okazać się trudne. 

Producenci wyrobów uciskowych potwierdzili, że stosowanie płynów odkażających, przeciwwirusowych, nie osłabia wółkien kompresyjnych.

Podczas pandemii zalecamy pranie odzieży codziennie. Najlepiej zapoznać się z instrukcjami prania odzieży, chociaż większość z nich można prać w pralce w programach do delikatnych materiałów, maksymalnie do 40 stopni, bez detergentów zawierających zmiękczacze i wybielacze. Wyroby należy suszyć mechanicznie w delikatnym cyklu lub suszyć na powietrzu, z dala od wysokich temperatur.

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa