Flebologia

Klinika

Mity dotyczące żylaków

Leczenie żylaków na długo wyłącza pacjenta z życia zawodowego i społecznego

Nie jest to prawdą. Leczenie za pomocą kompresyjnej skleroterapii i naszego lasera odbywa się zawsze bez zwolnień lekarskich, natomiast po zabiegach operacyjnych pacjenci otrzymują najczęściej 7- dniowe zwolnienie. W przypadku zastosowania każdej z tych metod pacjentom zaleca się codzienne spacery. Są w pełni sprawni ruchowo, powinni jedynie unikać dźwigania ciężarów oraz długich okresów stania i siedzenia.

Żylaki po zabiegach operacyjnych odnawiają się i najczęściej są jeszcze większe

Trzeba przyznać, że najczęściej takie przypadki to efekt zastosowania niewłaściwych technik lekarskich, poprzedzonych zbyt skąpą diagnostyką. Żylaki po operacjach mogą się pojawiać, ale są mniejsze i najczęściej do leczenie nieoperacyjnego. Pacjenci Centrum Flebologii proszeni są o dokonywanie okresowych kontroli po wykonanych zabiegach. Stosowanie się do zaleceń, w większości przypadków - zahamowuje postęp choroby, a pojawiające się poszerzenia żylne mają charakter kosmetyczny i mogą być z powdzeniem leczone nieoperacyjnie.

Żylaki to głównie problem estetyczny

Jest to jeden z groźniejszych mitów. Żylaki to objaw groźnej choroby - przewlekłej niewydolności żylnej. Nieleczone dają częste powikłania. Zakrzepica i w konsekwencji zatorowość płucna, jest najgroźniejszym z nich, bo bezpośredniego zagrażającym życiu. Z tego powodu przed zabiegami chirurgicznymi wymagającymi unieruchomienia pacjenta (np. ortopedycznymi), lekarze zalecają najpierw usunięcie żylaków – miejsca, w kótrym mogą powstać zakrzey. Ogromne wydatki na leczenie i opiekę nad pacjentami z niewydolnością żylną plasuje to schorzenie na jednym z pierwszych miejsc. To choroba społeczna. Dlatego należy traktować ten problem bardzo poważnie.

Wysokie ciśnienie krwi powoduje żylaki

Pomiar ciśnienia krwi odnosi się do układu tętniczego i wskaźnik ten nie ma znaczenia w powstawaniu żylaków.

Usunięcie żylaków upośledza krążenie - krew nie ma którędy odpłynąć

W zdrowych nogach krew żylna wędruje od stóp, w górę – do serca. Kiedy zawodzą mechanizmy gwarantujące ten powrót, krew opada i zalega w żyłach tworząc w układzie żył powierzchownych żylaki. Usunięcie chorych naczyń poprawia krążenie. W nogach jest ogromna liczba naczyń żylnych. Tylko 10% krwi płynie układem powierzchniowym, aż 90% - głębokim. Usunięcie nawet całego układu naczyń powierzchniowych, w którym tworzą się żylaki, nie zagraża organizmowi. Natura wyposażyła nas w podwójny układ naczyń żylnych, a rozwój ewolucyjny niestety upośledza jeden z nich - układ powierzchniowy. Stąd konieczność korekty lekarzy i usunięcia niektórych naczyń.

Otyłość powoduje żylaki

Otyłość nie jest przyczyną powstawania żylaków, choć sprzyja ich powstaniu, wpływa znacząco na postęp choroby. Osoby mające skłonności dziedziczne powinny unikać nadwagi, by choroba miała łagodniejszy przebieg. Nadmiar tkanki tłuszczowej to czynnik sprzyjający rozszerzeniu żył powierzchownych i w związku z tym niedomykaniu się zastawek. Otyłość to także osłabienie działania mięśni i ich roli „drugiego serca” – skurcze mięśni przenoszą się na tkankę tłuszczową a nie na żyły. Dodatkowo otyli ludzie często ograniczają swoją aktywność fizyczną, tak ważną dla żył. Bardzo często skuteczna walka z otyłością potrafi znacznie zmniejszyć objawy niewydolności żylnej i nawet niektóre zmieny cofają się.

Sport i właściwy tryb życia uchroni przed żylakami

Niestety żylaki najczęściej powstają u osób z wrodzoną do nich skłonnością. I w tym sensie nie można zapobiec ich powstaniu. Prowadzony tryb życia, wykonywana praca, aktywność ruchowa, rodzaj noszonego ubioru i obuwia mają znaczenie w zahamowaniu i zwolnieniu tempa rozwoju żylaków oraz niedopuszczeniu do groźnych powikłań. Ale ich rola jest wyolbrzymiana - najczęściej przez pisma kobiece, sugerując, że tutaj należy poszukiwać złotych środków w likwidacji problemów. Wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia, najczęściej zabiegowego, może uchronić pacjentów przed groźnymi następstwami tej choroby.

Leki, maści i zioła likwidują żylaki

Żylaków nie zlikwidują żadne środki farmakologiczne - ziołowe, brane doustnie, czy wcierane w skórę nogi. Ich działanie to wzmacnianie ścianek naczyń, co rzeczywiście opóźnia tworzenie się nowych żylaków i ma wpływ na najdrobniejsze naczynia. Lecz poszerzenia żylne, które już powstały i szpecą, mogą być usunięte jedynie poprzez zabiegi. Podobnie, jak w przypadku próchnicy - żadne leki nie zlikwidują powstałych już uszkodzeń (ubytków). Trzeba je usunąć, by nie stały się ogniskiem groźniejszej choroby.

Owrzodzenie podudzia powstaje na skutek zakażenia bakteryjnego

W owrzodzeniach powstałych na skutek niewydolności żylnej, zakażenie bakteryjne nie jest przyczyną, a staje się wtórnym procesem związanym z osłabieniem tkanek na nodze. Z tego powodu podawanie antybiotyków najczęściej nie daje efektu, ponieważ leczą skutek, a nie przyczynę choroby. Zastosowanie środków i technikpoprawiających krążenie żylne, gwarantuje wzrost sił witalnych skóry i zakażenie ustępuje bez kuracji antybiotykowej.

Owrzodzenie to choroba skóry

Blisko 70% owrzodzeń podudzi to powikłania nieleczonej niewydolności żylnej. Z tego powodu pacjenci powinni być pod kontrolą lekarza zajmującego się schorzeniami żylnymi, czyli flebologa. Jest to leczenie odmienne od proponowanego przez dermatologów, którzy leczą choroby skóry.

Ludzie starsi nie mogą poddać się zabiegom usunięcia żylaków

Wiek nie jest przeciwskazaniem do leczenia. W Centrum Flebologii nastrzykiwaniu poddała się 70-letnia pacjentka, a operowano 79-letnią

Skleroterapia jest metodą bardzo niebezpieczną, prowadzącą do tworzenia zakrzepów w układzie głębokim

Jeszcze kilka lat temu opinia ta była dość powszechna i wywołująca niepokój wśród pacjentów. Metoda ta ma ponad 140 lat doświadczeń i jest bardzo dobrze udokumentowana. Miała okresy złej opinii, gdy stosowano inne preparaty do wstrzyknięć Nowoczesne środki obliterujące (leki używane do skleroterapii) działają na ściany naczyń, a nie krwinki. Wykonywanie zbiegu w pozycji leżącej i stosowanie kompresji uniemożliwia dostanie się leku do układu głębokiego i powstania zakrzepicy. Zalecany - bezpośrednio po zabiegu - intensywny spacer, dodatkowo chroni układ głęboki przed kontaktem z preparatem. Metoda skleroterapii jest metodą bezpieczną i dającą doskonałe efekty. Stosujemy ją od 1998 roku i wykonujemy około 3 tysięcy zabiegów rocznie.

Podkolanówki powodują postęp choroby żylakowej

Tak, ale tylko te sprzedawane w sklepach. Ich używanie powoduje zaciskanie naczyń w okolicy kolana, co utrudnia odpływ krwi do góry. Lecznicze wyroby o zmiennym stopniowalnym ucisku nie dają tego efektu. Ciśnienie w nich jest największe w okolicy kostki, pod kolanem natomiast najmniejsze i nie powoduje szkodliwego ucisku. Pozwala to wymasowywać krew zalegającą wokół kostek. Podkolanówki lecznicze spełniają doskonale swoją rolę szczególnie dla starszych osób, ponieważ zakładanie rajstop lub pończoch może sprawiać duży kłopot. Produkowane są też podkolanówki z zamkiem błyskawicznym. Jest wtedy jeszcze łatwiej je nałożyć. Pacjenci raz przekonani, bardzo chwalą sobie właśnie podkolanówki.

Usunięcie widocznych żylaków likwiduje problem

Takie podejście najczęściej kończy się szybkim nawrotem choroby. Przyczyna nadciśnienia żylnego znajduje się powyżej miejsca, w którym umiejscowione są żylaki. Eliminacja nadciśnienia żylnego musi poprzedzić usuwanie żylaków I pajączków. To z tego powodu, mimo że żylaki najczęściej umiejscowione są w okolicy kostek, lekarz ingeruje w połączenia żylne znajdujące się np. w pachwinie.

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa