Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Błękitne żylaki - błękitna krew

Na naszych nogach widoczne okiem żyły, czy żylaki są koloru niebieskiego. Czy to znaczy, że krew żylna przez nie płynąca jest koloru niebeskiego? Błękitna krew? A może to kolor żył nadaje tę barwę?.



Krew porusza się w naszym organizmie tętnicami i żyłami. Z płuc pełna tlenu płynie tętnicami do wszystkich tkanek. Tlen powoduje, że krew ma barwę jasnoczerwoną. Hemoglobina zawarta w krwi transportuje tlen. W jej centralnym miejscu jest atom żelaza i to on odpowiada za czerwoną barwę.

Na poziomie najdrobniejszych naczyń włosowatych (kapilarów) tlen jest oddawany do komórek naszego ciała. Po oddaniu tlenu, krew płynie żyłami z powrotem do serca i płuc. Krew żylna jest pozbawiona tlenu , transportuje dwutlenek węgla. Nadal nie jest niebieska. W żyłach ma kolor ciemnoczerwony, wiśniowy. Doskonale to widać, gdy się skaleczymy lub jest pobierana krew do badań z żyły łokciowej.

A może to kolor żył jest niebieski? Też nie. Widzimy to dokładnie podczas operacji w Centrum Flebologii. Wyjęte żylaki są koloru białego.

Jeszcze bardziej skomplikujmy sprawę: ani barwa żył ani krwi nie istnieje w żyłach i krwi. Zależy od tego jakiej długości fale świetlne są odbijane, przepuszczane lub emitowane przez tkanki naszego ciała i powstaje w naszych głowach, kiedy to zostaną pobudzone do drgań odpowiednie receptory na siatkówce oka a mózg „powie” nam np., że krew jest czerwona, a żyły niebieskie. Barwa nie jest cechą wewnętrzną ani krwi ani żył. Gdy światło przechodzi przez skórę inne długości fali są pochłanianie i odbijane niż w przypadku, gdy patrzymy na krew pobieraną z żyły do próbówki.

Błękitna krew to określenie wskazujące w dawnych czasach na przynależność do klasy arystokratycznej. Blada, jasna cera osób unikających słońca inaczej odbija światło i żyły stają się bardziej widoczne. Stąd to określenie. Ciekawe czy osoby z żylakami, czyli z bardziej widocznymi żyłami, silniej „przynależały” do klasy uprzywilejowanej?

Ale są zwierzęta, które mają niebieską krew. To skorupiaki. U człowieka hemoglobina, a u skorupiaków hemocyjanina transportuje tlen. W jej centralnym miejscu jest nie żelazo a miedź i to ten pierwiastek odpowiada za to, że widzimy niebieską krew skorupiaków.

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa