Limfologia
Obrzęk limfatyczny może rozwinąć się u pacjentów z otyłością. Obrzęk w takiej sytuacji jest wynikiem zaburzenia drenażu limfatycznego spowodowanego wyłącznie otyłością, rozrostem tkanki tłuszczowej. Wtedy mówimy o obrzęku limfatycznym spowodowanym przez otyłość.
Gdy masa ciała w stosunku do wzrostu odbiega o ponad 20% od normy, stwierdza się otyłość. Odpowiada to BMI ≥ 30 kg/m². W oparciu o BMI Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła w 1998 roku klasyfikację na niedowagę, prawidłową wagę, nadwagę i otyłość w stopniu 1-3:
Z reguły pacjenci otyli doświadczają obrzęku limfatycznego, gdy ich BMI przekracza 40 kg/m2.
Obrzęk, który dotyka ludzi otyłych występuje na nogach i równie często dotyczy kobiet i mężczyzn. Występuje głównie w starszym wieku. Dotyczy obu nóg. co przemawia za ogromnym wpływem masy tłuszczowej na powrót żylny i limfatyczny. Ucisk tkanki tłuszczowej jest pierwszą przyczyna obrzęku i w tej fazie jest do wyeliminowania poprzez zmniejszenie masy ciała. Jeśli uda się pacjentom wyleczyć otyłość i osiągną normalną wagę, obrzęk cofa się, podobnie jak wiele chorób towarzyszących otyłość, takich jak cukrzyca, czy nadciśnienie.
Zauważono, że pacjenci, u których BMI przekracza 50 kg/m2 doświadczają nieodwracalnego obrzęku limfatycznego nóg, nawet jak otyłość zostanie opanowana i pacjenci osiągną normalną wagę. Obrzęk limfatyczny w takim wypadku postępuje, towarzyszy pacjentowi do końca życia mimo normalizacji wagi. Dlatego warto uświadomić pacjentom, że powinni podjąć walkę z otyłością, zanim ich BMI przekroczy 50. Otyłość olbrzymia skrajnie staję się przyczyna nieodwracalnego obrzęku limfatycznego.
Mechanizm, za pomocą którego otyłość powoduje dysfunkcję układu limfatycznego, nie jest jasny. Jeśli przyczyną miałby być ucisk na naczynia układu limfatycznego nadmiaru tkanki tłuszczowej, obrzęk cofałby się po utracie nadmiernej wagi. Podobnie zwiększone wytwarzanie chłonki i przeciążeniu układu limfatycznego nie może tego tłumaczyć, ponieważ obrzęk nie cofa się po utracie wagi. Podejrzewa się, że otyłość prawdopodobnie trwale uszkadza struktury limfatyczne poprzez permanentne stany zapalenie lub inne mechanizmy.
Obrzęk limfatyczny indukowany otyłością:
Obrzęk limfatyczny nóg oraz otyłość prowadzą do upośledzenia chodzenia lub wręcz niezdolności do chodzenia w bardzo krótkim czasie. Powoduje to nawet konieczność stałej opieki drugiej osoby.
Poza kontrolą masy ciała, współpracą z dietetykiem, a nawet leczeniem bariatrycznym, terapia obrzęku podlega takim samych zasadom jak w przypadku obrzęku limfatycznego bez otyłości i zawiera:
Możesz wiele dla siebie osiągnąć, podejmując następujące działania:
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.