Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić znaczne pieniądze w porównaniu z popularnym alternatywnym leczeniem, według naukowców z Imperial College w Londynie (2011). Badania wykazały, że leczenie z zastosowaniem echoskleroterapii było ponad cztery razy tańsze niż leczenie laserem i pozwoliło pacjentom, wcześniej wrócić do normalnej aktywności.
Wyniki badań zostały przedstawione podczas dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Naczyniowej w Atenach w 2011 roku.
Żylaki powstają, gdy zastawki w żyłach przestać działać prawidłowo, powodując poszerzanie się żył i ich wybrzuszanie. Co trzecia osoba maja żylaki po osiągnięciu wieku emerytalnego, a kobiety dotknięte są tą przypadłością częściej niż mężczyźni. U większości ludzi, żylaki nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego, ale w cięższych przypadkach powodują bolesność, świąd, obrzęk lub owrzodzenia podudzi.
Pacjenci wymagający leczenia często poddają się klasycznej operacji z zastosowaniem strippingu. W znieczuleniu ogólnym, poprzez nacięcie w pachwinie oraz w dolnej części podudzia żyła jest wyjmowana za pomocą strippera.
Każdego roku NHS finansuje 36,209 procedur leczenia żylaków.
W ostatniej dekadzie zostały wprowadzone nowe niechirurgiczne zabiegi, które powodują mniejsze blizny i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Endowaskularna laserowa ablacja (EVLA) za pomocą światłowodu, wprowadzonego do żyły z pomocą cewnika, dostarcza krótkie impulsy energii, które zamykają żyłę. Jest to zwykle przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.
Echoskleroterapia polega na wstrzyknięciu do chorej żyły pianki, która uszkadza śródbłonek ściany naczynia i doprowadza do jej zamknięcia.
W nowym badaniu porównano te dwa zabiegi w zakresie korzyści dla pacjenta i ich kosztów. Stu pacjentów losowo przydzielono do leczenia za pomocą lasera lub echoskleroterapii. Oba zabiegi okazały się równie skuteczne w zamykaniu żylaków. Jednak procedury echoskleroterapii były średnio ponad dwukrotnie szybsze i kosztowały średnio ponad cztery razy mniej niż leczenie laserem. W tygodniu po leczeniu pacjenci, których leczono za pomocą echoskleroterapii doświadczali mniej bólu i mogli powrócić do normalnej aktywności w ciągu trzech dni od zabiegu, w porównaniu do ośmiu dni, których potrzebowali pacjenci, u których zastosowano terapię laserem.
Christopher Lattimer, z Kliniki Chirurgii i Nowotworów w Imperial College w Londynie, powiedział: "Pierwszy raz ktoś w NHS porównał zabiegi echoskleroterapii i endowaskularnej laseroterapii, aby poddać analizie stosunek jakości do ceny. Okazało się, że echoskleroterapia była 4.2 razy tańsza, uwzględniając skuteczność tej metody. Echoskleroterapia jest także procedurą szybszą, mniej bolesną i przywracała ludzi do normalnej aktywności w krótszym czasie."
George Geroulakos, z Kliniki Chirurgii i Nowotworów w Imperial College w Londynie, powiedział: "Ponieważ żylaki są tak powszechne, NHS planuje co roku duże środki finansowe na zabiegi leczące żylaki. Jeśli więcej osób leczonych będzie echoskleroterapią zamiast operacją lub zabiegiem laserowym, potencjalne oszczędności mogą być ogromne. Ten rodzaj badań jest niezwykle ważny w czasach, gdy budżety są pod taką presją."
źródło artykułu: http://www.news-medical.net/news/20110926/Foam-injections-to-treat-varicose-veins-cause-less-pain-for-patients-could-save-NHS-money.aspx