Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Fitness dla zdrowia nóg

Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. 

Na szczęście dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać, poprawić wygląd nóg i przede wszystkim zmniejszyć dyskomfort, jaki dają żylaki. Możesz czuć się lepiej i zmniejszać ryzyko rozwoju choroby i pojawienia się powikłań.

Co to są żylaki?

Żylaki to poszerzone żyły, które wybrzuszają się spod skóry i są widoczne. Żylaki najczęściej pojawiają się na nogach. Niestety wraz z wiekiem ich stan się pogarsza.

Tętnicami krew płynie od serca do każdej komórki ciała, by je odżywić. Żyły przenoszą "zużytą" krew z powrotem do serca i płuc. Specjalne zastawki zapobiegają cofaniu się krwi w żyłach, gdy porusza się ona wbrew grawitacji. Kiedy te zastawki uszkadzają się lub nie domykają krew żylna cofa się i nazywane jest to  niewydolnością żylną. To normalny proces starzenia się organizmu. Krew zalega w żyłach, powodując ich wybrzuszanie i zbliżanie się do skóry, co widzimy jako żylaki.

Jak ćwiczenia mogą zmniejszyć niewydolność żylną i żylaki?

Wykonując określone ćwiczenia, możesz poprawić wygląd i stan żył, zmniejszyć obrzęki i bóle. Ruch stawu skokowego i mięśni łydek działają jak pompy i służą do przemieszczania krwi z powrotem ze stóp i nóg w kierunku serca. Regularne ćwiczenia poprawiają ogólne krążenie, a także pomagają w nadmiernym przybieraniu na wadze, kolejnym czynniku rozwoju żylaków. Chociaż ćwiczenia fizyczne nie wyleczą żylaków, mogą pomóc złagodzić objawy i zmniejszyć ryzyko ich dalszego rozwoju.

Spacer, jazda na rowerze i pływanie to świetne ćwiczenia, które nie obciążają stawów i poprawiają krążenie w żylakach. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, prosty spacer to świetny sposób na początrk.

Jakie ćwiczenia są najlepsze w walce z żylakami?

Kiedy tylko możesz, znajdź czas na aktywność fizyczną. Objawy żylaków nasilają się z powodu długiego stania lub siedzenia. W złączonej broszurze znajdziesz zestawy ćwiczeń, których systematyczne wykonywanie poprawia powrót krwi żylnej w kierunku serca. Stwórz swój własny program ćwiczeń. Nie opuszczaj żadnego ćwiczenia, określ liczbę powtórzeń, by po czasie ją zwiększyć.

Ćwiczenia mogą poprawić ogólny stan zdrowia, a także zmniejszyć objawy żylaków. Jeśli ćwiczenia nie pomagają w Twoich dolegliwościach, skontaktuj się z Centrum Flebologii.

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa