Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Jak przygotować się do wizyty flebologa?

Flebolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób żył. Służy pomocą pacjentom, którzy zauważają:

  • żylaki: widoczne przez skórę poszerzone, kręte żyły,
  • pajączki: drobne poszerzone naczynka koloru niebeskiego lub czerwonego,
  • obrzęk wokół kostek, nasilający się pod koniec dnia,
  • brązowe przebarwienia skóry, wypryski, zwłaszcza po stronie wewnętrznej, w okolicy kostek,
  • rany na podudziu (owrzodzenia podudzi), które nie chcą się zagoić,
  • zapalenia żył, pęknięcie żylaka,
  • zakrzepica .

Wymienione objawy mogą wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną, czyli stan, w którym dochodzi do zastoju krwi żylnej w żyłach. Zastoju, czyli krew gromadzi się w żyłach rozszerzając je zamiast płynąć ku górze w kierunku serca.

Do rozpoznania choroby żył zwykle wystarczające jest badanie fizykalne. Co to jest badanie fizykalne? To po prostu oglądanie, dotykanie, uciskanie, obmacywanie, ściskanie.

Lekarz będzie chciał obejrzeć Twoje nogi, także okolice pachwin, bioder. Będzie je dotykał, niektóre miejsca naciskał.

Do oceny zaawansowania niewydolności poszczególnych części układu żylnego konieczne jest wykonanie badania USG z kolorowym Dopplerem. Jest to badanie nieinwazyjne i niewymagające przygotowania ze strony pacjenta. Trwa około 15 minut, oczywiście dłużej, gdy zmiany są nasilone.

Diagnoza jest od razu, nie musisz na nią czekać. Dobrze więc, gdy jest postawiona przez lekarza, który zajmuje się od razu leczeniem. Zaproponuje Ci terapię. Nie będzie potrzebna kolejna wizyta. 

Ponieważ kompresjoterapia jest bardzo ważną metodą profilaktyki i leczenia niewydolności żylnej w Centrum Flebologii zmierzymy nogi i wypiszemy receptę na wyroby kompresyjne. Jeśli będzie to dla Ciebie wygodne, mamy magazyn wyrobów kompresyjnych. Niektóre rzadko zlecane, sprawdzimy od producenta na Twoje życzenie.

Współczesne leczenie flebologiczne odbywa się ambulatoryjnie i nie wymaga pobytu w szpitalu. Nie wyłącza też z życia społecznego (odbywa się bez zwolnień lekarskich).

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa