Leczenie niewydolności żylnej kończyn dolnych to przede wszystkim leczenie zabiegowe, do niedawna domena chirurgów. Wraz z rozwojem flebologii, interdyscyplinarnej specjalności zrzeszającej lekarzy wielu różnych specjalizacji, nastąpił ogromny postęp w leczeniu schorzeń żylnych. Obecnie leczenie flebologiczne odbywa się najczęściej poza salami operacyjnymi, w gabinetach lekarskich i nie wyłącza pacjenta z życia społecznego czy zawodowego. Odsetek powikłań znacznie się zmniejszył. Związane jest to z powszechnością diagnostyki ultrasonograficznej, czyli celniejszą kwalifikacją pacjentów do zabiegów, a także monitorowaniem samych zabiegów i efektywnym kontrolowaniem zmian pozabiegowych. Zabiegi w trybie ambulatoryjnym, to także minimalizacja groźnych dla życia pacjenta powikłań zakrzepowo-zatorowych, niejako wpisanych w chirurgię naczyń.
Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Klej wykorzystywany do leczenia żylaków, którego głównym składnikiem chemicznym jest cyjanoakrylat, znany jest medycynie od dawna. Od około 1950 roku znajduje swoje zastosowanie jako klej tkankowy, który powszechnie wykorzystywany jest w chirurgii, a od około dwóch dekad z powodzeniem stosowany jest w wewnątrznaczyniowym leczeniu malformacji tętniczo-żylnych oraz przy endoskopowym leczeniu ostrego krwawienia z przewodu pokarmowego. Cyjanoakrylat to nierozpuszczalny w wodzie związek, który łączy w sobie silne właściwości adhezyjne, wysoką elastyczność i bakteriostatyczność. Dotychczas nie pojawiły się żadne informacje mogące świadczyć o jego potencjalnym kancerogennym lub mutagennym wpływie.
VenaBlock© (produkt firmy Invamed, Turcja) stosowany jest w zabiegach okluzji głównych pni naczyniowych, czyli żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Zestaw składa się z prowadnika, cewników oraz dyspensera w formie pistoletu. Dodatkowo system został wyposażony w świetlną wiązkę prowadzącą, która ułatwia prawidłowe pozycjonowanie cewnika. Opcjonalnie możliwe jest podłączenie automatycznego systemu aplikacji kleju, co dodatkowo ułatwia przeprowadzenie zabiegu.
Klej użyty w systemie VenaBlock© charakteryzuje się niską gęstością, krótkim czasem polimeryzacji oraz zwartą strukturą polimeru. Obliteracja przy użyciu cewnika wewnątrznaczyniowego jest krótko trwającą procedurą. Średnie tempo obliteracji wynosi 2 cm/sekundę, a więc zabieg zamykania żyły o długości ok. 50 cm trwa niespełna minutę. Pacjent bezpośrednio po zabiegu może wrócić do swoich codziennych zajęć. Niska gęstość kleju medycznego firmy Invamed pozwoliła na opracowanie formy iniekcyjnej kleju pod nazwą Veinoff©. Znajduje on zastosowanie w zamykaniu mniejszych odgałęzień żylnych, czy perforatorów i podawany jest do żyły bezpośrednio przy pomocy strzykawki zaopatrzonej w igłę.
Zaaplikowany klej nie rozpuszcza się, pozostaje w żyle, a z upływem czasu ulega przerośnięciu tkanką łączną. Zarówno po zabiegu przy użyciu kleju VenaBlock©, jak i VeinOff© nie ma konieczności noszenia wyrobów uciskowych.
Zabiegi klejenia żył pozbawione są powikłań typowych dla metod termicznych tj.: zakrzepicy indukowanej wysoką temperaturą (ang. Endotermal Heat Induced Thrombosis, EHIT), powstania przetok tętniczo-żylnych i zaburzeń neurologicznych w postaci parestezji na skutek termicznego uszkodzenia włókien nerwowych i oparzeń skóry.
Wśród działań niepożądanych, z którymi powinniśmy się liczyć po zabiegu klejem wewnątrznaczyniowym są: stan zapalny na przebiegu leczonej żyły, zakrzepowe zapalenie żył i rumień w miejscu aplikacji kleju. Jednakże metoda ta obarczona jest znacznie mniejszym prawdopodobieństwem powstania krwiaków bądź siniaków.
Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności. Natomiast przyjdzie nam jeszcze czekać co najmniej kilka lat na randomizowane badanie, w którym zostanie oceniona długoterminowa skuteczność zabiegów klejenia żył. Niemniej jednak wizja krótszego czasu trwania zabiegu pozbawionego konieczności znieczulenia tumescencyjnego, natychmiastowy efekt oraz brak konieczności stosowania po zabiegu kompresjoterapii stawia tę metodę w czołówce metod przyjaznych pacjentowi.
Autor: lek. Paweł Siastała, Centrum Flebologii
źródło artykułu: http://www.cxnews.pl/klejenie-zyl-za-pomoca-systemow-venablock-i-veinoff,844.html