Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Ludzie i żyrafy

Czy wiecie, że wzrost ma wpływ na ryzyko powstania chorób żył? Ludzie - żyrafy mają sprzyjające warunki, by powstały chorby żył.



Związane jest to z prawami fizyki. W żyłach nóg u wyższych osób panuje większe ciśnienie i krew żylna napiera z większą siłą na ściany naczyń powodując ich rozszerzenie się. W mocno rozszerzonych żyłach zastawki nie domykają się i powstaje refluks, czyli cofanie się krwi. Ale to nie jedyny czynnik. Można spotkać bardzo niskie osoby z żylakami, a także bardzo wysokie z idealnymi nogami. Mężczyźni rzadziej mają żylaki niż kobiety, a są wyżsi.

Żyrafy nie mają żylaków mimo, że w ich żyłach jest największy nacisk na ściany żył. Nie dostają żylaków ze względu na skoncentrowanie żył i tętnic głębiej w nodze i ze względu na bardzo grubą skórę, która przeciwdziała wysokiemu ciśnieniu.

U ludzi tę rolę spełniają także mocne mięśnie i ich ruch oraz silna, sprężysta tkanka łączna. Wyroby kompresyjne: bandaże, podkolanówki, pończochy czy rajstopy, to taka „gruba skóra”. Ciśnienia działające przez te wyroby na skórę przeciwdziałają rozszerzaniu się żył. 

Profilaktycznie, ale przede wszystkim leczniczo, nośmy wyroby uciskowe na stałe, tak jak żyrafy noszą swoją skórę.

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa