Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Najczęściej obrzęk znika po wypoczynku nocnym. Częściej dotyczą osób starszych.

Gromadzenie płynu w przestrzeni międzykomórkowej, szczególnie w nogach, jest rzeczą normalną, gdy długo stoimy lub siedzimy. Długie podróże lub bycie nieruchomym z innych powodów może także powodować obrzęk nóg. To ruch mięśni stanowi pompę do wypychania płynu ku górze. Kiedy nie poruszamy stawem skokowym i mięśniami łydki ciśnienie w naczyniach znajdujących się w nogach wzrasta i krew i limfa zalegają coraz bardziej. Pojawiają się obrzęki. Wstawaj i chodź regularnie, jeśli to możliwe. Jeśli nie, poruszaj nogami. Prosty ruch stopą na zmianę ku górze i dołowi skutecznie stymuluje powrót płynów ku górze.

Dodatkowo w upał w naturalny sposób rozszerzają się naczynia w ramach procesu chłodzenia organizmu, co zwiększa ilość gromadzących się w nogach płynów. Poprawia się to, gdy chodzisz ponownie lub gdy się położysz się.

Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku ze stopami i łydkami ułożonymi powyżej linii tułowia – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

Jakie są przyczyny obrzęków nóg?

W dzisiejszym artykule wskazujemy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg związanych z pracą żył oraz układem naczyń limfatycznych. W drugiej części artykułu wskażemy inne ważne przyczyny obrzęków.

 

1.      Niewydolność układu limfatycznego

Układ limfatyczny może być niewydolny od urodzenia (obrzęk limfatyczny pierwotny) lub w wyniku jego uszkodzenia, najczęściej w leczeniu onkologicznym (obrzęk limfatyczny wtórny).  Prawie zawsze dotyczy jednej kończyny. W przypadku obrzęku pierwotnego najpierw puchną palce stopy, w przypadku obrzęku wtórego – obrzęk narasta od miejsca uszkodzenia.

Dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć obrzękowi limfatycznemu to:

·      zmiany skóry, jej stwardnienia i przebarwienia,

·      pęcherze i wyciek limfy,

·      skłonność do infekcji.

Obrzęk limfatyczny jest przewlekłym schorzeniem z tendencją do progresji, ale dostępne są sposoby leczenia dopomagające w drenowaniu płynów i pozwalające pacjentowi na normalne funkcjonowanie.

 

2.      Niewydolność układu żylnego

Układ limfatyczny oraz układ żylny współpracują ze sobą przy odprowadzaniu płynów. Dlatego, jeżeli uszkodzony jest układ żylny, to tym samym dochodzi do niewydolności układu naczyń limfatycznych, pojawiają się obrzęki.

Dodatkowe objawy to:

·         ból nóg,

·         żylaki stają się bardziej widoczne,

·         przebarwienia skóry w okolicy kostek,

·         świąt skóry,

·         a nawet owrzodzenia, czyli trudno gojące się rany.

 

3.      Zakrzepica żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich pojawia się, gdy zakrzepy krwi tworzy się w żyle układu głębokiego. Zazwyczaj tworzą się w żyłach uda lub podudzia.

Typowe objawy to:

·      obrzęk zwykle na jednej nodze,

·      ból narastający podczas chodzenia,

·      skóra jest ciepła i najczęściej zaczerwieniona.

 

Zapraszamy do lektury części II artykułu.

 

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa