6 grudnia 2013 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wyrobów medycznych na zlecenie podlegających refundacji NFZ. Pierwszy raz w wykazie znalazły się wyroby płaskodziane stosowane w leczeniu obrzęków limfatycznych.
Centrum Flebologii uczestniczyło w recenzowaniu powstającego projektu. Pierwsi w Polsce, w 2004 roku, wprowadziliśmy wyroby płaskodziane. Wiemy, jak dużego doświadczenia wymaga prawidłowe ich dobranie. Wiemy jak ogromną rolę odgrywa kompresja w leczeniu obrzęków. Kompresja płaskodzina daje kontrolę nad obrzękiem. Systematyczne jej stosowanie pozwala na utrzymywanie kończyny objętej obrzękiem często na poziomie kończyny zdrowej.
W leczeniu pacjentów z obrzękiem limfatycznych leczenie uciskiem to najważniejszy element terapii. Wyroby są kompletnie inne niż te, już popularne w Polsce, na schorzenia żylne. Wymagają dokładnego pomiarowania, są także w wyższych klasach ucisku. W większości są produkowane na miarę, czyli produkt ma etykietę z imieniem i nazwiskiem pacjenta. Nadal jest niewiele punktów dokonujących pomiarów dla takich pacjentów.
Wprowadzone zasady refundacji kompresjoterapii dla pacjentów z obrzękami limfatycznych niestety bardzo nas rozczarowały. Wydaje się, że nadal mało jest specjalistów w tym zakresie, mogących sformułować sprawdzone i uznane na świecie standardy leczenia i zaimplementować je do systemu leczenia. Obrzęk limfatyczny to choroba mało znana, a potrzeby pacjentów nadal niezrozumiałe.
Protestujemy przede wszystkim przeciwko zapisom:
Zauważyliśmy także niedopuszczalne zapisy preferujące jednego z producentów wyrobów płaskodzianych obecnego na rynku polski.
Anna Ńarojczyk, współwłaścicielka Centrum Flebologii, 25 marca 2015 roku wystosowała pismo do Ministerstwa Zdrowia z opisem tych elementów zapisów, które powinny być zmodyfikowane.
Wiemy jak dobierać wyroby płaskodziane, jak projektować skuteczną w leczeniu obrzęków limfatycznych.
Zachęcamy do zapoznania się z tym pismem.