Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Sapoven T

SKŁAD

1 kaps. zawiera: 200 mg trokserutyny, 105,3 mg wyciągu suchego standaryzowanego z nasion kasztanowca, zawierającego 20 mg glikozydów trójterpenowych w przeliczeniu na bezwodną escynę (3,4-16,6:1), ekstrahent: etanol 80% (V/V). Preparat zawiera olej sojowy oczyszczony.

DZIAŁANIE

Preparat wpływa na napięcie naczyń żylnych, zmniejsza ich przepuszczalność, usprawnia krążenie żylne, zapobiega zastojom żylnym, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Biodostępność escyny z wyciągu z nasion kasztanowca po podaniu doustnym wynosi 1,5% podanej dawki. Cmax we krwi escyna osiąga po ok. 2-3 h po podaniu. T0,5 escyny w osoczu krwi określono na 18-21 h. Escyna wiąże się z białkami osocza w 84%. Pole powierzchni pod krzywą (AUC) escyny w ciągu pierwszej doby po podaniu wyciągu z nasion kasztanowca wynosiło 84-114%. Escyna nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego. Wydalana jest głównie z żółcią.

WSKAZANIA

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych np. przy uczuciu bólu, obrzęku nóg, nocnych kurczach łydek, uczuciu ciężkości nóg.

PRZECIWWSKAZANIA

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na olej sojowy.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

W przypadku stanu zapalnego skóry, zapalenia żył, podskórnego stwardnienia, silnego bólu, wrzodów, nagłego obrzęku jednej lub obu nóg, niewydolności serca lub nerek, należy skonsultować się z lekarzem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią. W badaniach na zwierzętach nie wykazano działania teratogennego.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

W rzadkich przypadkach może wystąpić podrażnienie błony śluzowej żołądka (objawiające się np. nudnościami), które ustępuje, jeżeli preparat jest przyjmowany podczas posiłków, a także napadowe zaczerwienienie twarzy, bóle głowy i wysypka.

INTERAKCJE

Z uwagi na zawartość escyny zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu jednocześnie z lekami nefrotoksycznymi. Escyna może zwiększać ryzyko krwawienia przy jednoczesnym stosowaniu z pochodnymi kumaryny, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i heparyną.

DAWKOWANIE

Doustnie. Dorośli: 1 kaps. 3 razy na dobę podczas posiłku. Zalecany okres stosowania wynosi 3-4 tyg., przy czym lekarz może zalecić kontynuowanie terapii. Dzieci i młodzież: lek przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa