Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Sport dla zdrowia żył

Aktywność fizyczna oznacza zdrowie dla żył. Zapobiega powstawaniu żylaków, pajączków, zmniejsza obrzęki i bóle nóg, a także jest najlepszą profilaktyką zapaleń żył powierzchniowych i zakrzepicy żył głębokich.

Czy wszystkie dyscypliny sportu są jednakowo korzystne dla naszych żył?

Najbardziej wskazana jest aktywność umiarkowana, która długo i nieprzerwanie aktywuje pompę stawowo-mięśniową, czyli wtedy, gdy zginamy stopę w stawie skokowym i uruchamiamy mięsnie łydki do pracy.

Doskonałe są spacery, biegi, jazda na rowerze, nordic walking i golf.

Ćwiczenia w basenie i pływanie dodatkowo odciążają stawy, co ma niebagatelne znaczenie u osób starszych, które są szczególnie narażone na niewydolność żylną. Przebywanie w wodzie ma jeszcze dodatkowy efekt hydroterapeutyczny – ciśnienie hydrostatyczne, jakie oddziałuje na tkanki powoduje szybszy przepływ krwi żylnej z naczyń tuż pod skóra do głębiej położonych i przyśpiesza powrót żylny. To działanie jest podobne jak w wyrobach kompresyjnych, które są najlepszą profilaktyką niewydolności żylnej. To taka kompresjoterapia wodna.

Dyscypliny sportowe, które mogą powodować utrudnienie przepływu krwi żylnej charakteryzują się blokadą stawu skokowego i usztywnieniem pracy mięśni łydki. Tak dzieje się np. w narciarstwie, nartach wodnych, jeździe na koniu, kajakarstwie, czy sportach motorowych. Dodatkowo nogi są długo zgięte w kolanach oraz stawie biodrowym i może to utrudniać odpływ krwi żylnej z nóg.

Nie są dobre dla żył także wszystkie silne podskoki, czy aktywność podnosząca ciśnienie w jamie brzusznej, co ma miejsce w podnoszeniu ciężarów, ale też w tenisie, czy koszykówce, czyli tam gdzie jest wymagany nagły i szybki ruch. To może blokować przepływ krwi i zwiększać nadciśnienie w żyłach nóg.

Sporty zespołowe, czy dyscypliny walki bardziej narażają nas na urazy i uszkodzenia żył. Każdy uraz to wzrost ryzyka tworzenia się skrzepów. Dodatkowo każda interwencja lekarza i poddanie się zabiegom ortopedyczne, czy chirurgicznym zwiększają ryzyko powstania zakrzepicy.

Wybierając odpowiednią dyscyplinę sportową, najważniejsze jest, aby wybrać, to co lubimy robić. Regularność ćwiczeń jest najważniejsza, a regularnie ćwiczymy, kiedy mamy z tego po prostu przyjemność.

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa