Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Zakrzepica a COVID-19

COVID-19 a zakrzepica

 

Pandemia COVID-19 ogarnęła cały świat. Specjaliści podkreślają, że wygrana zależy także od informacji, od dostępu do informacji dotyczącej tej choroby, sposobów jej ograniczania i leczenia. 

Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy!

13 października rok rocznie na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zakrzepicy. Ma on przypominać i edukować w zakresie narastającego problemu jakim jest zakrzepica. Centrum Flebologii opracowało stronę specjalnie poświęconą temu zagadnieniu https://zakrzepica-sos.pl/

W tym artykule omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19, ponieważ dotychczasowe doniesienia sugerują wysoki wskaźnik występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) u tych pacjentów. Międzynarodowi eksperci z Naukowego Komitetu Światowego Dnia Zakrzepicy zebrali najbardziej aktualne informacje na ten temat, które tutaj zamieszczamy.

  1. Jeśli mieliśmy wcześniej zakrzepicę żył głębokich i / lub zator tętnicy płucnej to nie zwiększa to ryzyka zachorowania na COVID-19. To dobra wiadomość.
  2. Przyjmowanie antykoagulantów także nie zwiększa ryzyka zachorowania na COVID-19. Jednak niektóre osoby przyjmujące antykoagulanty mają inne schorzenia, które zwiększają ryzyko zachorowania na COVID-19. Taka zależność jest prawidłowa. Np. pacjenci chorujący na nowotwór często przyjmują leki przeciwzakrzepowe, ale to leki przeciwnowotworowe zmniejszające odporność i tym samym zwiększają ryzyko zachorowania na COVID-19.
  3. Jeśli przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe i zachorujemy na COVID-19 powinniśmy kontynuować leczenie przeciwzakrzepowe i nie pomijać żadnej dawki leków. Infekcja COVID-19 zwiększa lepkość krwi i z tego powodu terapia przeciwzakrzepowa jest jak najbardziej wskazana i może skutecznie zapobiec groźnym powikłaniom zakrzepowym.
  4. Jeśli kiedyś przechodziliśmy zakrzepicę, a teraz zdiagnozowano u nas COVID-19, natychmiast musimy o tym poinformować lekarza.

Wskazówki dotyczące profilaktyki przeciwzakrzepowej:

  1. Bądźmy aktywni! Każdy ruch stawem skokowym to zwiększenie szybkości przepływu krwi w żyłach, a tym samym zmniejszenie ryzyka tworzenia się zakrzepów. Jeśli jesteśmy w izolacji czy na kwarantannie, co najmniej co 90 minut wstańmy i poruszajmy się, wykonajmy kilka kroków.
  2. Nie zapominajmy o nawodnieniu! To ważne w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów krwi.
  3. Utrzymujmy dystans fizyczny i przestrzegajmy podstawowych zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk przez co najmniej 20 sekund. Zmniejszy to ryzyko zachorowania na COVID-19.
  4. Nie opuszczajmy brania swoich leków! Kontynuujmy przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami, niezależnie od tego, czy zachorujemy na COVID-19, czy nie. Często to choroby współistniejące decydują o przebiegu zachorowania na COVID-19.

Dodatkowe informacje na stronie https://www.worldthrombosisday.org/covid-19-thrombosis/.

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa