Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google

Zespół klasy podróżnej

Ta choroba nie ominęła Prezydenta. W 1972 roku Richard Nixon doświadczył niebezpiecznych skutków podróży samolotem. Co takiego się stało? Co to jest zespołu klasy ekonomicznej? Z każdym rokiem wzrasta liczba osób podróżujących. Zwiększa się dystans pokonywanych odległości. Odwiedzanie nawet najbardziej odległych krajów turystycznie, rodzinnie czy biznesowo jest w zasięgu możliwości coraz większej liczby ludzi. Możemy się spodziewać, że coraz częściej usłyszymy o „zespole klasy ekonomicznej" (economy class syndrome, ECS).



Terminu tego używa się do opisania objawów, jakich często doświadczają podróżni latający samolotami oraz podróżujący samochodem na długich trasach. Wiąże się z poważnym schorzeniem żył w nogach – zakrzepicą.

W USA rocznie odnotowuje się około 2 mln przypadków zakrzepicy żył głębokich. Z tego u 600 tys. rozwija się zatorowość płucna, a jeden na dziesięciu chorych, czyli ok. 60 tys. osób umiera każdego roku z powodu tej komplikacji. To znacznie przekracza liczbę amerykańskich kobiet umierających co roku z powodu raka piersi!

Analizowano, dlaczego w niektórych szpitalach liczba zgonów, których powodem jest zatorowość płucna jest wyższa. Okazało się, że szpitale te położne są blisko lotnisk i trafiają tam pasażerowie linii lotniczych, u których zauważono niepokojące objawy. Szczególnie narażeni są podróżujący w klasie ekonomicznej i tak powstała nazwa bardzo groźnego dla życia zespołu - zespół klasy ekonomicznej.

W przypadku dłuższych okresów bezczynności nóg, gdy nogi są mocno zgięte w kolanach (np. siedząc w ciasno ustawionych krzesłach klasy ekonomicznej) następuje nacisk na tylne powierzchnie ud i dół podkolanowy. Prawidłowy ruch krwi żylnej zostaje znacznie ograniczony. Powoduje to zmęczenie, obrzęk i dyskomfort w nogach, a także przyczynia się znacznie do tworzenie zakrzepów krwi. By wznowić prawidłowy przepływ krwi żylnej w kierunku serca potrzebna jest aktywność mięśni łydki, a te są zablokowane podczas długiej podróży.

Sytuację pogarsza ciśnienie panujące w kabinie samolotu i niższa zawartość tlenu. Na wysokości 10 -12 tys. metrów, na jakiej latają samoloty, powietrze jest bardzo rozrzedzone, a ciśnienie powietrza wewnątrz samolotu jest utrzymywane na poziomie odpowiadającym ciśnieniu atmosferycznemu na wysokości ok. 2,5 tys. metrów. W warunkach obniżonego ciśnienia atmosferycznego żyły nabrzmiewają i szybkość przepływu krwi maleje, co sprzyja sklejaniu się krwinek. Dodatkowo, powietrze w samolocie jest bardzo suche. Wilgotność wynosi nawet jedynie kilka procent. Sprawia to, że organizm traci wodę, a krew ulega zagęszczeniu.

Podczas długiej podróży mikroskopijne początkowo zakrzepy rozrastają się i wzrasta prawdopodobieństwo ich oderwania się od ściany naczyń. Wtedy mogą dostać się do płuc, powodując zagrażające życiu zatory płucne. Zakrzepica może zdarzyć się zarówno u mężczyzn jak i kobiet, którzy są zdrowi. Nic nie musi jej zapowiadać, a objawy takie jak ból klatki piersiowej, niewydolność oddechowa mogą dać znać o sobie nawet dwa tygodnie po przelocie. Jednakże, otyłość, ciąża, przewlekła choroba serca, stosowanie leków hormonalnych, obciążenie chorobą nowotworową, przebyte zapalenia żył, żylaki, a także w niedalekiej przeszłości urazy lub operacje mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy podczas podróży.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są proste, skuteczne i ekonomiczne rozwiązania, które mogą zmniejszyć objawy zespołu klasy ekonomicznej i zmniejszyć ryzyko zakrzepicy.

Aby zapobiec obrzękom i zmęczeniu nóg oraz minimalizować ryzyko zakrzepicy żył głębokich, lekarze polecają:

  • przyjmuj dużo płynów, ale niealkoholowych oraz nie zawierających kofeiny, bo te ostatnie powodują paradoksalnie odwodnienie organizmu,
  • wstawaj i chodź po samolocie co godzinę,
  • nie zażywaj środków nasennych, by nie zasnąć podczas podróży,
  • noś podczas podróży luźną, nie uciskającą odzież - szczególnie należy unikać zaciskających podudzie skarpetek czy podkolanówek,
  • podczas siedzenia w fotelu wykonuj proste ćwiczenia pobudzające powrót krwi żylnej – ruchy stawu skokowego zapobiegają zastojowi żylnemu,
  • podczas siedzenia wyprostowuj nogi,
  • zapytaj swojego lekarza, czy możesz dodatkowo lekami obniżyć skłonność do tworzenia się zakrzepów,
  • używaj podczas podróży wyrobów o stopniowalnym ucisku: podkolanówek, pończoch lub rajstop.

Pamiętaj, że także długie podróże koleją i samochodem, kiedy wiele godzin ruch nóg jest ograniczony, sprzyjają zakrzepicy.

Zapraszamy na nasz serwis poświęcony zakrzepicy Zakrzepica-SOS.pl

 

Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa