Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Klinika

Zdrowe nawyki

Są proste działania, które łagodzą objawy niewydolności żylnej i limfatycznej, bo pomagają odprowadzić krew żylną i nadmiar płynów do serca. Tak jak inne codzienne czynności, powinny stać się Państwa nawykiem. To znaczy powinny stać się zachowaniami, które stosujecie Państwo, jak np. codzienne mycie zębów. Stosowanie się do zasad opisanych poniżej poprawi Państwa zdrowie.

Kompresjoterapia

W zdrowych nogach krew żylna wędruje od stóp, w górę – do serca. Kiedy zawodzą mechanizmy gwarantujące ten powrót, krew opada i zalega w żyłach. To tak jakby odkręcić kran i spadającą wodę próbować umieścić w gumowej rurce. Tworzy się nadciśnienie i rozdyma gumę, oczywiście najmocniej na dole, wokół kostek. Mówimy, że działa nadciśnienie żylne.

Znajomość mechanizmu tworzenia się nadciśnienia żylnego pozwala dopasowywać skuteczne środki kompensujące, przede wszystkim wyroby kompresyjne, czyli leczące uciskiem.

Wykorzystuje się specjalistyczne bandaże o małym naciągu lub wyroby pończosznicze o stopniowanym ucisku. Największy, leczniczy ucisk stosuje się wokół kostki i stopniowo zmniejsza w kierunku pachwiny. Każdy wyrób leczący niewydolność żylną musi mieć precyzyjnie dobraną kompresję zależnie od zaawansowania niewydolności żylnej.

Zaskoczeni będziecie Państwo jak poprawią kondycję nóg dobrze dobrane wyroby. Do wyboru są nie tylko rajstopy i pończochy, ale także bardzo wygodne podkolanówki. Wyroby te sprzedawane są w wyspecjalizowanych gabinetach i aptekach na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Dla pacjentów Centrum Flebologii posiadamy szeroką gamę produktów JOBST®, wyrobów najczęściej wybieranych przez lekarzy w USA. JOBST® to także bogata oferta na poważne uszkodzenia układu naczyń limfatycznych. 

Na schorzenia limfatyczne na nogi i ręce mamy w swojej ofercie wyroby płaskodziane. Poprzez stopniowany ucisk skutecznie kompensują słabsze działanie układu limfatycznego w obrzęku pierwotnym lub po zabiegach, np. onkologicznych.

Z uwagi na niestandardowe rozmiary kończyn, w przypadku obrzęków limfatycznych, najczęściej wyroby takie produkowane są imiennie, na podstawie indywidualnie dokonanych pomiarów pacjenta.

Hormony

Duży wpływ na elastyczność żył mają żeńskie hormony. Estrogeny odpowiedzialne są za przygotowanie ciała kobiety do ciąży i porodu. Ich rolą jest utrzymanie dobrej rozciągliwości tkanek, wpływają też na sprężystość ścian żył. Przewagę kobiet wśród chorych z powodu niewydolności żylnej tłumaczy się działaniem żeńskich hormonów. Dlatego też dolegliwości nasilają się przed miesiączką, czy w pierwszym okresie ciąży. Choroba może także łatwiej rozwinąć się u kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję, lub hormonalną terapię zastępczą. Stosowanie środków hormonalnych stało się bardzo powszechne. Wiele kobiet sięga po nie w celach antykoncepcyjnych, ale także, by poprawić urodę. Jeśli jednak obserwujecie Panie objawy niewydolności u siebie, czy w swojej rodzinie, przed zastosowaniem takiego leczenia powinno się poradzić specjalisty. A jeśli stosujecie już leki tego typu, należy kontrolować stan swoich żył.

Kąpiele

Hydromasaż to znana od wielu lat technika poprawy krążenia. Żyły bardzo lubią zimno. Gorące kąpiele rozszerzają żyły i spowalniają powrót żylny. Najlepiej jest polewać nogi strumieniem chłodnej wody rozpoczynając od stóp i stopniowo przesuwając prysznic w kierunku serca. Zimno obkurcza naczynia żylne, a delikatne masowanie wodą zgodnie z kierunkiem przepływu krwi stanowi wielką pomoc dla ich pracy.

Obuwie

Właściwe buty spowodują, że każdy krok maksymalnie wypompuje krew żylną z najodleglejszych miejsc. Zbyt wysokie obcasy to zablokowanie mięśni łydki, to tak jakby stale chodzić na palcach. Zbyt płaskie - to ciągły nacisk na splot żylny w podpiciu. Najlepsze więc są buty sportowe z profilowana wkładką lub półbuty na obcasach 2-5 centymetrowych. Ważne jest też, by but był plastyczny. Sztywne spody to blokada dla ruchy stopy i wypychania krwi żylnej ku górze. Warto sprawdzić wysklepienie stopy w dobrych punktach ortopedycznych. Płaskostopie lub zbyt wysokie podbicie to poważne utrudnienie dla ruchu krwi żylnej. Wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych skoryguje wady budowy stopy. Spowodują, że każdy krok będzie skutecznie wybijał krew do góry. W Centrum Flebologii może Państwo liczyć na pomoc podologa i dobrać odpowiednie wkładki korekcyjne.

Unikanie długiego stania i siedzenia

Jak najwięcej spacerować! Proste rozwiązania są najlepsze i nie wymagają zmiany organizacji codziennego życia. Zamiast jeździć autobusem, warto przynajmniej jeden przystanek przejść na piechotę. W bloku zapominamy o windzie. Każdy spacer to dla nóg ulga. Każdy ruch jest najlepszym lekarstwem. Jeśli musicie Państwo stać lub długo siedzieć starajcie się pobudzić swoje „drugie serce”. Najskuteczniej pobudzają mięśnie łydki proste podnoszenie i opuszczanie stopy. Sprawdźcie jak to działa. Obejmijcie Państwo ręką łydkę i wykonajcie ten prosty ruch. Na pewno poczujecie, jak napinają się i rozluźniają mięśnie. To one wymasowują krew żylną do góry. Już kilka takich ruchów eliminuje ewentualne bóle w okolicy kostki. Nie zapominajmy o tej prostej czynności podczas wykonywania swojej pracy w biurze, przy komputerze, gdy podróżujecie długo bez szansy na przerwę i zbawienny spacer. Zorganizujcie Państwo swoje miejsce pracy z myślą o swoich nogach. Zadbajcie, by krzesło nie było ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze. Zbyt niski fotel nie jest komfortowy. Jeśli kolana uniosą się ponad poziom bioder może to stwarzać barierę dla odpływu żylnego. A może możecie Państwo użyć niewielkiego stołeczka i na nim opierać nogi podczas pracy? Praca w stałej pozycji stojącej lub siedzącej niekorzystnie wpływa na poszerzanie się żył i zastój krwi. Dlatego choroba szybciej i częściej ujawnia się u osób wykonujących takie zawody, jak fryzjerka, czy kasjerka w sklepie.

Uroda

Obowiązuje moda na nieopaloną skórę. Każde nagrzewanie ciała, to rozszerzanie żył. Unikajcie Państwo słońca. Jeśli bardzo pragniecie złotej karnacji, zdecydujcie się na opalanie w ruchu, a na pewno żyły nie odczują tak ciepła. Dbając o gładką skórę zrezygnujcie Państwo z depilacji gorącym woskiem. Są inne sposoby. Panie korzystające z kremów na cellulit powinny uważnie przeczytać informacje producenta. Jeśli preparaty rozgrzewają ciało, mogą nasilić pękanie kolejnych pajączków.

Relaks dla nóg

Gdy poczujecie Państwo zmęczenie nóg i chcecie szybko przywrócić im sprawność, unieście je. Nadmiar krwi popłynie do serca. Najlepiej położyć się i dodatkowo oprzeć stopy o poduszki, by były wyżej niż serce. Krew sama spłynie z okolic kostek, bez dodatkowego wysiłku mięśni. Jeśli dolegliwości są częste, na stałe unieście nogi łóżka o około 12-15 centymetrów. Wypoczynek nocny doskonale przygotuje nogi na całodzienne trudy.

Ubranie

Każde ubranie, które uciska Państwo ciało w okolicy nóg, bioder i pasa to dodatkowa zapora dla przepływu krwi żylnej. Klasyczne podkolanówki najmocniej ściskają pod kolanem i powinnaś je wyeliminować ze swojej garderoby. Rajstopy modelujące sylwetkę, zbyt obciskają biodra i pas. Podobnie pończochy i pasy. Powinniście Państwo polubić odzież w stylu sportowym. Czyli luźne ubrania są najmodniejsze każdej wiosny. Nie krępują ruchu mięśni, nie zaciskają żył.

Sport

Już wiecie Państwo, że ruch to najlepsza recepta dla zdrowia i urody Państwa nóg. Ale nie każdy będzie zbawienny. Niektóre grupy mięśni są aktywowane, a inne blokowane podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Lepiej być tylko kibicem jazdy konnej, narciarstwa, czy szermierki. Pięty są zbyt nisko ustawione lub usztywnione mięsnie podudzia – pompa mięśniowa nie działa. Pływanie kanadyjką to także zablokowanie ruchu nóg. Aktywność, gdzie występują silne podskoki to prawdziwe wstrząsy dla pracy żył. Nie polecamy więc siatkówki, tenisa, piłki ręcznej, aerobiku, biegów. Wszelkie sporty siłowe to silne i długotrwałe skurcze mięśni. Cieszmy się z uprawiania: gimnastyki, jazdy na rowerze, pływania. Nogi odwzajemnią swoim wglądem i zdrowiem.

Wakacje

Rezygnujcie Państwo z gorących klimatów. Wybierajcie wypoczynek nad wodą – można skorzystasz z naturalnych hydromasaży. Aktywnie spędzajcie czas. Dużo spaceru, zabierzcie ze sobą rower. Podczas długiej podróży samochodem, wskazane są przerwy w podróży na krótki spacer. Podczas podróży samolotem wykonujcie Państwo gimnastykę stóp. Nie zapomnijcie Państwo zaopatrzyć się w wyroby uciskowe i nie zdejmujcie ich póki nie wylądujecie na lotnisku. Udowodniono, że podróże samolotem zwiększają ryzyko zakrzepicy. Wielogodzinny bezruch i ogromna różnica ciśnień sprzyja tworzeniu skrzepów. Pijcie Państwo dużo płynów, ale unikajcie kawy i alkoholu. To dodatkowo „rozrzedzi” krew i skutecznie ochroni przed tym groźnym powikłaniem.

Nadwaga

Nadmiar tkanki tłuszczowej to czynnik sprzyjający rozszerzeniu żył i w związku z tym niedomykaniu się zastawek. Otyłość to także osłabienie działania mięśni i ich roli „drugiego serca” – skurcze mięśni przenoszą się na tkankę tłuszczową a nie na żyły. Dodatkowo otyli ludzie często ograniczają swoją aktywność fizyczną, tak ważną dla żył. Bardzo często skuteczna walka z otyłością potrafi znacznie zmniejszyć objawy niewydolności żylnej.

Kiedy otworzyły się rany na podudziu

Zaawansowana niewydolność żylna grozi pojawieniem się trudno gojących się ran na podudziu, czyli owrzodzeń podudzi. To przykra i bolesna dolegliwość. W takich przypadkach konieczna jest stała opieka flebologa. W wielu przypadkach zabiegi chirurgiczne lub skleroterapia pozwalają zmniejszyć lub zlikwidować niewydolność. Często jednak zmiany są tak duże, że jedynie konsekwentne stosowanie się do zasad profilaktyki pozwoli zmniejszać szansę do nawrotów ran. Ważne jest też by unikać wszelkich zranień, ukąszeń owadów, zadrapań, skaleczeń. Pielęgnacja skóry to codzienna higiena za pomocą mydeł czy żeli o ujemnym pH. Skóra nawilżana specjalistycznymi środkami będzie stanowiła skuteczną barierę do wnikania bakterii. Centrum Flebologii sprzedaje swoim pacjentom tego typu specyfiki. Najważniejszą zasadą jest likwidowanie nadciśnienia żylnego za pomocą specjalistycznych podkolanówek czy pończoch w leczniczych klasach ucisku. Nasi pacjenci zaopatrywani są w takie wyroby uciskowe marki JOBST®, najczęściej polecanych przez lekarzy w USA.

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa