Klinika
Nowe sposoby terapii uciskowej owrzodzeń żylnych podudzi.
Streszczenie: Konsekwentna terapia uciskowa jest niezbędnym środkiem do skutecznego leczenia owrzodzeń żylnych. Wcześniej w leczeniu owrzodzeń stosowane były przede wszystkim opatrunki uciskowe na przykład opatrunki z pasty cynkowej albo z bandaży elastycznych.
Zapalenie tkanki łącznej (róża, łac. cellulitis) jest ostrym, rozprzestrzeniającym się stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej, charakteryzującym się bólem, zwiększonym uciepleniem, obrzękiem i zaczerwienieniem.
Nawracające epizody choroby zakrzepowo zatorowej, znanej również jako zakrzepica żylna, związane są z dużym ryzykiem wystąpienia poważnych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Zaburzenia, polegające na nadmiernym krzepnięciu krwi, czyli trombofilia, w dużej części przypadków związane są z obecnością predyspozycji genetycznej.
W artykule omówiono podstawowe zasady związane z kompresjoterapią obrzęków limfatycznych za pomocą specjalistycznej odzieży. To nieodzowny element Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej) KTP (Complex Decongestive Physiotherapy - CDP) i integralnie z nią związany.
Skleroterapia kompresyjna - to metoda leczenia żylaków za pomocą nastrzykiwania lekami zmienionego żylakowo naczynia. Nieodłącznym elementem zabiegu jest zastosowanie po jego wykonaniu elastycznego opatrunku uciskowego.
Leczenie chirurgiczne to czasem najlepsze, a czasem wręcz jedyne rozwiązanie problemów żylnych. Zmierza ono do zlikwidowania nadciśnienia żylnego - podstawowego czynnika w rozwoju choroby żylakowej.