Flebologia

Flebologia

Laseroterapia endowaskularna (EVLA)

Laseroterapia endowaskularna (EVLA) to nowoczesna metoda leczenia przyczyny żylaków, popularnie nazywana "laserowe usuwanie żylaków". Polega na zamknięciu niewydolnego pnia żylnego: żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Zabieg wspomagany jest tumescencją.

Tumescencja to rodzaj znieczulenia, ale nie tylko. Przed zabiegiem, przy użyciu specjalnej pompy, w okolicę żyły podawany jest płyn zawierający środek znieczulający. Płyn ten działa także przeciwzapalnie i powoduje obkurczenie żyły, czyli zmniejszenie jej średnicy. Ucisk płynu tumescencyjnego opróżnia żyły z zalegającej w nich krwi. Znacznie wzrasta wtedy skuteczność zabiegu oraz zmniejsza się ryzyko powikłań. Znieczulenie jest dla pacjentów bezpieczne i mało inwazyjne. Trwa bardzo krótko, dlatego pacjent może bezpośrednio po zabiegu wrócić do domu.

We flebologii procedury endowaskularne, czyli wewnątrznaczyniowe polegają na uszkadzaniu niewydolnych (chorych) żył od wewnątrz, to znaczy od środka. Żyłę można niszczyć używając lasera. Pod wpływem zastosowanej energii żyła zostaje uszkodzona i trwale zamknięta, dzięki czemu nie ma potrzeby jej usuwania, jak to ma miejsce w klasycznej chirurgii. Uszkodzenie warstwy wewnętrznej żyły rozpoczyna proces naprawczy za pomocą specjalnych komórek produkujących włóknik, powodując jej całkowite zwłóknienie i ostateczne wyłączenie z układu żylnego.

Ważne, by zabieg był skuteczny, a jednocześnie nie powodował skutków ubocznych. Centrum Flebologii to pierwsza placówka w Polsce, która w zabiegach używa lasera neoV1470 o długości fali 1470nm firmy Neolaser. Laser ten wykorzystuje specyficzne właściwości wody. Tkanki żyły składają się głównie z wody, dlatego staje się ona doskonałym chromoforem do pochłaniania energii laserowej. Fala lasera o długości 1470 nm jest pochłaniana przez wodę komórkową 40 razy lepiej, niż w przypadku lasera starszej generacji (o długości fali 980 nm) używanego w leczeniu żylaków. Dlatego naszym laserem jesteśmy w stanie efektywnie zwiększyć temperaturę komórek śródbłonka żyły, uzyskując tym samym optymalny efekt ablacji żył z minimalnym ryzykiem uszkodzenia otaczających tkanek.

Dodatkowo używając podczas zabiegu tzw. światłowodu radialnego, który uwalnia energię w kształcie pierścienia (wokół światłowodu), a nie punktowo (na wprost), powodujemy jednorodne, delikatne, a jednocześnie trwałe uszkodzenie ściany naczynia. Energia jest rozproszona i w każdym punkcie oddziaływania zmniejszona, dzięki czemu nigdy nie dochodzi do przerwania ściany żyły. Energia lasera praktycznie nie wydostaje się poza ścianę naczynia, w którym umieszczony jest światłowód. Stąd zabiegi tym laserem są obarczone dużo mniejszym ryzkiem oparzeń, krwiaków, przebarwień, dolegliwości bólowych, a pacjenci dużo szybciej wracają do pełnej sprawności. Leczenie żylaków metodą laserową uzupełniamy podczas tego samego zabiegu skleroterapią w celu osiągniecia jak najlepszego wyniku terapeutycznego jak i kosmetycznego.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, bez pobytu po zabiegu w klinice.

Zabieg laserowy poprzedza podanie płynu tumescencyjnego, czyli znieczulającego, a jednocześnie obkurczającego żyły. Potem lekarz pod kontrolą USG ustala miejsce wprowadzenia włókna laserowego oraz zaznacza przebieg żył, które mają być poddane zabiegowi. Cienkie włókno wprowadza się do uszkodzonej żyły przez bardzo małe nacięcie w skórze najczęściej w okolicy wewnętrznej strony łydki. Dla większego komfortu miejsce to jest znieczulane miejscowo.

Następnie, cały czas obserwując postępy zabiegu na monitorze USG, włókno jest stopniowo wysuwane z żyły punkt po punkcie deponując energię w tkankach leczonej żyły.

Po ablacji laserem głównego pnia żylnego przystępujemy do podania za pomocą zastrzyków leków w inne niewydolne żyły. Ta część zabiegu to po prostu skleroterapia. Jednoczesna śródzabiegowa skleroterapia jest skuteczną metodą do zamykania niewydolnych krętych żył. Włókno laserowe może tylko penetrować żyły proste w przebiegu, czyli najczęściej główne pnie żylne: żyły odpiszczelowe i odstrzałkowe.

Takie połączenie metod podczas jednego zabiegu pozwala na osiągnięcie maksymalnych efektów oraz skraca czas leczenia niewydolności żylnej nóg.

Na zakończenie na nogę jest zakładany opatrunek uciskowy - specjalna pończocha kompresyjna, którą trzeba nosić przez kilka dni łącznie z nocą, potem tylko w ciągu dnia. Po zabiegu wskazany jest 30-minutowy spacer. Nie zakładane są żadne szwy, dlatego nie ma potrzeby ich zdejmowania podczas dodatkowych wizyt lekarskich.

Kontrola po zabiegu odbywa się najczęściej po 3 tygodniach i jest ona nieodpłatna. Podczas niej wykonujemy badanie USG-doppler i ustalane jest postępowanie, którego celem jest dalsza poprawa wydolności układu żylnego. Likwidowane są pozostałe niewydolne żyły oraz żyły siateczkowate i pajączki. Na tym etapie najlepiej sprawdzają się zabiegi kompresyjnej skleroterapii, a dla najdrobniejszych, koloru czerwonego, popękanych najdrobniejszych naczynek – zabiegi laserem barwnikowym.

Laserowy zabieg endowaskularny (EVLA) nie wyłącza pacjenta z życia codziennego i nie wymaga zwolnień z pracy. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest unieruchomienie (niemożliwość chodzenia) i - w niektórych przypadkach - stosowanie terapii hormonalnej. Wprowadzenie cewnika jest też utrudnione w przypadku zrostów w leczonych żyłach i ich krętego przebiegu. Ciąża i karmienie piersią jest też okresem, w którym nie wykonujemy zabiegów.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa